Panični poremećaj 2013-02-26T00:19:52+00:00
Forum Život PitaCategory: Napad Panike...Panični poremećaj
asked 12 years ago

Zdravo, imam 23godine, i napade panike imam već tri godine. Tek nedavno sam otišla kod neuropsihijatra koji je dijagonsticirao panični poremećaj i propisao mi terapiju (seroxat 20mg -ujutro četvrtinu tablete i xanax od 0.25 -2 puta dnevno) i poslao me kod psihologa (što još nisam obavila. Problem je u tome što ja imam neku odbojnost prema tabletama i stvarno ih ne želim piti. Jer sam se donekle već i naučila živjeti s panikom i naučila sam je i kontrolisati. Također poznajem dosta ljudi s sličnim problemom koji redovno piju tablete i bukvalno ne smiju nigdje ako uz sebe nemaju tablete, ja ne želim da se meni to desi. Probala razne metode, tehnike npr one move, EFT i ne mogu reći da mi nisu nimalo pomogle. Moje pitanje glasi: Jesu li u liječenju paničnog poremećaja tablete nužne.

)

1 Answers
Psihoterapeut Team Staff answered 12 years ago

Poštovana,

Po mom mišljenju terapija lekovima najčašće nije ni nužna ni dovoljna u lečenju paničnog poremećaja. Ako ste spremni da preuzmete odgovornost za to ne morate ih uzimati. Lekovi više deluju na posledicu nego na uzrok problema. Oni su više pomoćna sredstva u prevazilaženju paničnog poremećaja. Lečenje samo lekovima, bez psihoterapije smatra se prevaziđenim. Organizmu se pruža predah od sinptoma u nadi da će psiha sama od sebe povratiti ravnotežu prirodnim mehanizmima.

Ono o čemu takođe treba da vodite računa to je da između lekova koji su vam prepisani postoji bitna razlika. Kao što verovatno i sami znate seroxat je antidepresiv a xanax anksiolitik. I jedan i drugi lek smatraju se veoma dobrim kod paničnog poremećaja. Xanax je pri tome kratkoročno rešenje usmereno više na posledicu. On je tu da olakša trenutnu sitauciju ali sam po sebi verovatno neće izlečiti panični poremećaj. Ne bi se trebao uzimati duže od dva meseca jer u tom slučaju može izazvati rezistenciju ali i zavisnost.

Seroxsat s druge strane, kako se veruje, izaziva izvesne neurofiziološke promene na mozgu, pa bi se moglo reći da ne deluje samo na posledicu već i na uzroke jednog nivoa. Naime dugi poremećaji dovode do značajnih promena u našoj fiziologiji. U početu su te primene posledica našeg stanja, ali vremenom postaju i njegov uzrok. Stvara se tzv. začarani krug ili povretna sprega. Kao što rekoh veruje se da antidepresivi izazivaju neurofiziokoške promene i tako ubrzavaju oporavak i povećavaju naše šanse. Ipak treba imati na umu da ni oni neće sami od sebe otkloniti psihološke uzroke probelma.

S poštovanjem, Nikola

)