Produžena sam godina na fakultetu koji mi je više izgubio smisao i mislim da ga studiram zbog drugih, da ne bih razočarala svoje bližnje i iskreno me je strah da će dečko raskinuti sa mnom ako nemam neke ciljeve i ne završim fakultet, a stalo mi je do njega i želim da ostanemo zajedno. Ne znam šta da radim, očajna sam. Ne mogu da učim, teško mi je, a ne mogu ni da se skoncentrišem, pored toga sto me to gradivo ne zanima, u kući ima dosta problema, moji se svadjaju, imam dosta distrakcija kad krenem da učim. Ne znam sta da promenim u svom životu. Drugi fakultet je kasno da upisujem, razmišljam da guram ovaj i završim ga nekako ali kako!? Trenutno nemam ni posao, ni prijatelje, ni hobi. Nista sto bi me motivisalo. Kako da promenim svoj život na bolje?
Zdravo,
Postoji nekoliko koraka koje možeš preduzeti kako bi sebi pomogla da se bolje nosiš sa trenutnom situacijom i eventualno napraviš pozitivne promene u svom životu.
Može biti korisno da razgovaraš sa nekim bliskim, poput člana porodice, prijatelja, profesora na fakultetu, ili čak profesionalca kao što je savetnik ili psihoterapeut. Izražavanje svojih osećanja i misli može ti pomoći da se osećaš manje pod pritiskom i da dobiješ novu perspektivu.
U vezi sa učenjem, pokušaj da postaviš male, svakodnevne ciljeve. Na primer, možeš se obavezati da učiš 1 sat dnevn, ali svaki dan, ili da završiš jedan zadatak po predmetu. Male pobede mogu pomoći da se osećaš produktivnije i motivisanije. Možeš častiti sebe kad god uspeš.
Ako je moguće, pronađi mirno mesto za učenje daleko od porodičnih sukoba i drugih distrakcija. To može biti biblioteka, kafić ili čak kuća prijatelja. Ako to nije moguće, razmisli o korišćenju slušalica za eliminaciju buke ili tehnika fokusiranja kao što su Pomodoro tehnika.
Vežbanje, pravilna ishrana i dovoljno sna su ključni za dobro mentalno zdravlje. Pokušaj da pronađeš aktivnosti koje te opuštaju i pomažu ti da se oslobodiš stresa, kao što su šetnja, meditacija, joga ili hobiji koje voliš.
Može biti korisno da se uključiš u aktivnosti van fakulteta koje te interesuju, bilo da su to sportovi, umetnost, volonterski rad ili nešto drugo. To može pomoći da se osećaš ispunjenije i da imaš nešto na šta se možeš osloniti osim fakulteta.
Ponekad, razmišljanje o tome šta zaista želiš u životu može pomoći. Razmisli o tome šta te zaista interesuje i kako možeš to integrisati u svoj životni put. Nije kasno da promeniš fakultet ili karijerni put, ali to je odluka koju treba doneti pažljivo.
Otvoreni razgovor sa dečkom o tvojim brigama i osećanjima može pomoći da zajedno nađete rešenje. Ako mu je stalo do tebe, verovatno će biti podrška i pomoći ti da pronađeš način da se osećaš bolje i motivisanije.
Ako osećaš da se ne možeš nositi sa situacijom sama, razmisli o traženju pomoći od terapeuta. Stručnjak ti može pomoći da razviješ strategije za suočavanje sa stresom i anksioznošću.
Nisi sama u ovome i postoji mnogo resursa i ljudi koji ti mogu pomoći. Važno je da prepoznaš svoje potrebe i napraviš korake ka poboljšanju svog života. Odluke koje doneseš sada mogu imati veliki uticaj na tvoju budućnost, pa je važno da budeš ljubazna prema sebi i pružiš sebi priliku da pronađeš put koji te ispunjava.
Nađi neko mirnije mesto za učenje (čitaonica, biblioteka). Telefon obavezno isključi dok učiš ili ako ti je baš neophodan za rad, utišaj ga. Što se tiče motivacije za učenje, najbolje bi bilo da podeliš gradivo na manje delove. Ako je gradivo previše suvoparno, idealno bi bilo da ga sebi učiniš zanimljivijim tako što ćeš na internetu pronaći neke interesantne činjenice o temi koju obrađuješ. Kada to uradiš, učenje će ti delovati mnogo jednostavnije. Mogla bi da probaš i afirmacije – na malim listovima papira napišeš neku rečenicu koja ti daje motivaciju i podsetiš sebe koji ti je glavni cilj učenja (da završiš fakultet).