šta je teže 2013-08-17T10:04:38+00:00
Forum Život PitaCategory: Ostalošta je teže
asked 11 years ago

poštovani da le je teži generalizovani anksiozn poremećaj ili panični poremećaj od npr. tih somatskih koje ste pominjali u prethodnim pitanjima po težini poremećaja i ozbiljnosti? poremećaj zvuči kao bolest

)

2 Answers
Psihoterapeut Team Staff answered 11 years ago

mene interesuje šta je teže u životu živeti bez poremećaj i kompilkacija ili iskusiti ih pa radom s njima imati smisao?

)

Psihoterapeut Team Staff answered 11 years ago

Poštovana/i,

Potpuno se slažem sa vama da reč poremećaj zvuči grozno. Uz to koncept poremećaja, kao i koncept mentalnog zdravlja toliko su složeni da ni u psihologiji ni u psihijatriji nisu ni jednosznačno ni dovoljno određeni. Ako sam dobo obavešten DSM 5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) predlaže potpuno izbacivanje termina kao što je poremećaj ličnosti. Danas vladaju trendovi u kojima se reč poremećaj nastoji zameniti nekim prikladinim, manje stigmativnim izrazom. Neki predlažu izraz maladaptacija i tako dalje.

Sistemski pristup u terapiji kao i gaštalt odvano posmatraju pojedinca kao deo šireg polja (celine). Pojedinac samo manifestuje sinptom (u sistmskim terapijama naziva se nosliac sinptoma) koji odražava poremećenost ili neadekvatnost čitavog sistema, od porodice do društa i civilizacije. Svet u kome živimo je bolestan. Savremni način živa poguban je za psihofizičko zdravlje. Pred savremenim čovekom stoje nesagledivi izazovi traženja u vrlom novom svetu i njemu odgovarajućem načinu života. Mnogi filozofi, psiholozi, psihoterapeuti, naučnici i umetnici govore o tome na svoje načine.

Mislim da nije moguće pojednostavljeno sameravti težinu ranih grupa sinptoma. Grupe sinptoma i poremećaji međusobno su tesno povezani, interferiraju i njihova razgraničanje nisu jasna a možda suštinski nisu ni moguća. Psiha je veoma povezana u sebi.

Opšti anksiozni poremećaj često podrzumeva somatske sinptome kao što je bol u grudima, ukrućenost mišića vrata i ramena, bol u želudcu, grčeve u crevima i “nervozan” stomak, menstrulane bolove, glavobolju…

Neki terapeuti smatraju da somatske bolesti nastaju kao posledica potiskivanja strahova i ostalih “negativnih” emocija i da su stoga oni poslednja linija odbrane. Činjenica je da je psihosomatika veoma otporna na terapijski tretman. Problemi koji su nastajali goninama ne mogu se rešavati ni brzo ni lako. Ovo shvatanje ima logike. Potrebno je vremena da se mentalne teškoće otelotvore.

S druge strane činjenica je i to da svi imamo somatskih problema i da je anksioznost sastvni deo života tako da je teško reći ko je tu u pravu. Psihosomatske probleme imaju čak i deca kao i pojedinci za koje bi smo rekli da su prilično mentalno zdravi, funkcionalni i uspešni.

Psihoterapijski trendovi kojima sam nakljonjen predlažu da se na sinptome gleda kao na sastvani deo života koji nas poziv da se više ili drugačije posvetimo sebi. Oni su glasnici duše koja traži svoje puteve u nimalo jednostavnom životu današnjice. Oni govore o barijerama na koje je naišla naša prirodna stvaralačka sila. Ove prepreke znače iznalaženje novih puteva što je neka vrsta psihološke evolucije čoveka.

Kao i kada je u pitanju evolucija u prirodu, naša priroda pokušava da reši teškoće na mnogo različitih načina u nadi da će neki biti uspešni i da će najsupešniji psihološki preživeti složenu situaciju u kojoj se našao savremni svet.

S poštivanjem, Nikola

)