Biologija

Rečnik Geštalt Pojmova

Biologija ili biologistička ili organizmička perspektiva u GT podseća nas koliko smo duboko biološka bića i koliki je značaj našeg tela. Podseća nas da je u telu izvor i naših potreba i naših akcija koje imaju za cilj da te potrebe zadovoljimo. Mi smo živi organizam, u potpunosti razvijen da opstane u životnoj sredini (okruženju), od koje smo u potpunosti zavisni i čiji smo integralni deo.

U GT govorimo o tome kako je i naše psihičko biće, kao i biološko, u potpunosti razvijeno da opstane u socijalnoj sredini.  Punu pažnju poklanjamo razumevanju kako su naša ponašanja adaptacija na sredinu, odnosno kako su u funkciji našeg opstanka.

U tom smislu Perls je govorio o preovladavanju tzv. neurotičnih dihotomija. Telo i um, psihičko i fizičko (biološko), jedna je od tih dihotomija. On se zalagao za razumevanje celine (geštalta) u kojoj su svi delovi međusobno uslovljeni i povezani u nerazlučiv sistem, kao što su povezani i međusobno zavisni organi u našem telu, kao što je naše telo odgovor na sredinu (pluća smo razvili jer smo okruženi vazduhom, oči jer smo okruženi svetlom, mišići su odgovor na potrebu za kretanjem u polju gravitacije, potreba za kretanjem je odgovor na potrebu za traganjem za hranom i sklanjanjem od opasnosti, strah je tu da nas štiti od opasnosti, ljubav je tu da nas čvršće poveže jer u zajednici lakše opstajemo itd.

Učitaj još
2020-12-20T23:18:59+00:00

About the Author: